Özürlü kimliği ve özürlüler için sağlık kurulu raporunun sağlayacağı kolaylıklar.

 Özürlü Kimliği ve Özürlüler için Sağlık Kurulu Raporunun Sağlayacağı Kolaylıklar

 

Türk hava yolları ile seyahat etmeniz halinde THY tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde uygulanabilir ücretler üzerinden tüm iç ve dış hatlarda %25 indirimden faydalanabilirsiniz. (Özürlüler için Sağlık Kurulu raporunun beyanı esastır.) Ayrıca "refaakatçi ile seyahat etmelidir" ibaresi bulunan doktor raporunun ibrazı halinde, refakatçi aynı indirimden yararlanabilmektedir.

 

Karayolları Taşıma Yönetmeliğinin 57. maddesi gereği şehirlerarası otobüslerde geçerli ücret tarifesi üzerinden %30 indirimden faydalanabilirsiniz.

 

Devlet Demir Yolları tarafından yapılan düzenleme ile yolcu trenlerinde seyahat edilmesi halinde özür oranı %40 ve üzeri olan yolcunun sadece kendisi özür oranı %50 ve üzeri olan ağır özürlü yolcunun kendisi ve refakatçisi %50 indirimli faydalanabilirsiniz.

 

Türkiye Denizcilik İşletmelerine ait Kruvaziye Seferler ve İç hatlar %20 indirimli faydalanabilirsiniz.

 

İstanbul Deniz Otobüslerinde; İETT´den alacağınız Ücretsiz seyahat kartlarının üzerine taktırılan indirimli akbilleri kullanmak suretiyle akbilli hatlarda indirimden faydalanabileceksiniz

 

Özürlüler gaziler ve 2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında aylık almakta olanlar kimliklerini ibraz etmek suretiyle müzeler ve ören yerlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

 

Milli Parklar, Tabiat Parkları, Tabiat Koruma Alanlarıve Tabiat Anıtları girişinde kimliklerinizi ibraz etmek suretiyle ücretsiz faydalanabileceksiniz ayrıca çadır ve karavan yeri ücretlerinde %50 indirimden de faydalanabilirsiniz.

 

Turkcell gibi faturalı cep telefonu hatlarından belli oranda indirimden faydalanabilirsiniz.

 

Devlet Tiyatrolarından indirimli faydalanabilirsiniz.

 

Yerel yönetimlerin alacağı kararlar ile toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz ya da indirimli faydalanabilirsiniz.

 

İSKİ su bedellerinden %50 indirimli faydalanabilirsiniz.

 

NOT: Belediyelerin verdikleri hizmetlerde uygulayacakları indirim ve tarifelerde genel bir yasal düzenleme bulunmayıp, bunlar tamamen Belediyenin yetkisinde olan bir husutur. Bütün bu uygulamaların olabilmesi için Belediye Meclislerince bu yönde bir karar alınmış olması gerekmektedir.